Kolektory słoneczne

Energia słoneczna w firmie i w domu » Kolektory słoneczne

 

 

Zasada działania

 

 

Ciepło rodem ze słońca

Kolektory słoneczne to nowoczesne urządzenia, które przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię cieplną. Specjalnie skonstruowana powierzchnia kolektora wychwytuje ciepło słońca i za pośrednictwem płynu solarnego przekazuje je do instalacji, na której końcu znajduje się zbiornik z wodą (zasobnik). Płyn solarny oddaje ciepło wodzie, powodując jej podgrzanie. Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów kolektorów, do najpopularniejszych jednak zaliczają się: kolektory płaskie, próżniowo-rurowe i płaskie - próżniowe.

 

 

Kolektory płaskie

Mają wytrzymałą konstrukcję obudowy, dzięki zastosowaniu sztywnej ramy giętej ze specjalnego profilu aluminiowego. Spodnia ściana wykonana jest z blachy aluminiowej, a wierzchnia pokrywa ze specjalnego wysoko przepuszczalnego szkła solarnego. Z dołu i z boku znajduje się izolacja wykonana z wełny mineralnej o niskim przewodnictwie cieplnym. Specjalnie zaprojektowane zestawy montażowe ze stali nierdzewnej służą do bezproblemowego i pewnego mocowania kolektorów do dachów o różnych kątach nachylenia, krytych dachówką, papą lub blachą. Kolektory płaskie służą do otrzymywania ciepłej wody użytkowej lub podgrzewania wody w basenie.

 

 

Kolektory próżniowo-rurowe

Zbudowane są z próżniowych rur solarnych o średnicy 58 mm, zapewniających idealną izolację absorberowi, który znajduje się wewnątrz każdej rury i jest zespolony ze specjalnie skonstruowaną rurką HEAT PIPE. Próżnia gwarantuje minimalne straty ciepła, a specjalna technologia umożliwia niemal natychmiastowy rozruch kolektora i uzyskanie dużych mocy, dzięki czemu może być on nawet trzykrotnie wydajniejszy od kolektora płaskiego. Niezależne rury próżniowe połączone są z masywną, miedzianą głowicą kolektora, w której ciepło przekazywane jest do układu solarnego.

 

Zastosowanie niezależnych, próżniowych rur solarnych jest ponadto rozwiązaniem bardzo bezpiecznym (w sytuacji mechanicznego uszkodzenia kolektora można wymienić pojedynczą rurę próżniową, podczas gdy cały układ solarny pracuje normalnie). Dużą zaletą próżniowych kolektorów słonecznych jest ich zdolność do wyłapywania rozproszonego promieniowania słonecznego, co oznacza, że kolektory te wytwarzają ciepło nawet w pochmurne dni. Konstrukcja kolektora chroni także instalację przed przegrzaniem, nie ma więc potrzeby zasłaniania paneli na czas dłuższej nieobecności.

 

 

Kolektory płaskie - próżniowe

Mają budowę i parametry wytrzymałościowe kolektorów płaskich oraz izolację kolektorów próżniowo-rurowych. Posiadają bardzo długą żywotność (gwarancja 12 lat). Wykluczono w nich całkiem temperaturę startową, dzięki czemu udało się zwiększyć ich sprawność i wydajność, stąd też są wykorzystywane do wsparcia centralnego ogrzewania. Niestety za zaawansowanie technologiczne trzeba płacić, stąd też kolektory te są najdroższym rodzajem kolektorów słonecznych.